Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie wymaga rzetelnej analizy danych, opracowania planu inwestycyjnego i jego konsekwentnego realizowania oraz zachowania spokoju w każdej sytuacji.

Minimalizowanie ryzyka

Trzeba sobie przede wszystkim zdawać sprawę, że inwestowanie na giełdzie wiąże się ze sporym ryzykiem. Jego poziom uzależniony jest od wielu różnych czynników. Warto jednak wiedzieć, że nawet korzystna sytuacja na rynku światowym nie musi wcale oznaczać dobrego okresu do nabywania akcji. W okresie hossy na giełdzie działa jednak największa liczba inwestorów. W czasie trwające długo hossy ceny akcji są bowiem przewartościowane, a więc zawyżone. Hossa to okres najlepszy dla spekulantów. Zajmują się oni szybkimi transakcjami.

Kupują akcje i szybko je sprzedają po wyższej cenie. Wymaga to jednak ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Sposoby na inwestowanie na giełdzie

Można zostać spekulantami skoncentrowanymi na szybkich transakcjach lub inwestorami długoterminowymi. Spekulacje polegają na ciągłej obserwacji oraz szukaniu okazji na rynku. Spekulant musi analizować aktualne notowania i szybko na nie reagować. Nieco trudniej jest w przypadku inwestora długoterminowego. Trzeba bowiem odpowiednio wybrać moment, a potem zbudować zrównoważony i zdywersyfikowany portfel akcji. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczne akcje. Należy także zwrócić uwagę na dywidendę. Spółki tego typu co roku wypłacają część zysku swoim akcjonariuszom pozwalają uzyskać bowiem regularny przychód.

Hossa i bessa

Akcje oczywiście należy kupować w momencie, gdy są one tanie. Warto poczekać na okres bessy. Wyczucie trendu jest jednak bardzo trudne. Czas bessy to bowiem okres korekty i ogromnego napięcia. Zawsze można z niej wyjść ochronną ręką. Bessa to najlepszy czas na kupowanie akcji. Ceny akcji spadają o wiele szybciej niż później rosną. Najlepiej trafić w tzw. moment dołka, a więc dno kryzysu. Każda spółka ma inne notowania, a więc trzeba obserwować wykresy pokazujące wahania cen akcji. Trzeba także liczyć na łut szczęścia.

Warszawska giełda

GPW w Warszawie jest oczywiście zależna od innych światowych giełd. Ceny akcji zależą od sytuacji polskiej gospodarki oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. To skutek postępu cywilizacyjnego, globalizacji oraz uzależnienia eksportowo-importowego. Akcje kupuje się za pośrednictwem biur maklerskich, które zwykle są częścią banków. Obecnie wszystkie sprawy załatwiać można za pomocą Internetu. To rozwiązanie szybkie, a przy tym na bieżąco można obserwować wykresy cen akcji poszczególnych spółek. Osoby o niewielkim doświadczeniu mogą także rozważyć inwestowanie w otwarte fundusze inwestycyjne. Nie nadają się one do spekulacji, gdyż transakcje niekiedy trwają kilka dni. Portfel w takim przypadku buduje ktoś inny. Minusem jest dość wysoka prowizja.

Spółki dywidendowe

Ciekawą propozycją na ulokowanie kapitału są spółki dywidendowe. Dzięki wpłacanej co roku dywidendzie zapewniany jest regularny dochód. Dobre spółki co roku wypłacają nawet około 10% dywidendy. To zysk porównywalny z lokatą w banku. Ponadto inwestycja w spółki dywidendowe to także lepsza dywersyfikacja ryzyka, gdyż ewentualne spadki zostaną częściowo zrekompensowane przez wypłaconą dywidendę.

Jak grać na giełdzie?

Złotej zasady niestety w tym przypadku nie ma. Na początku lepiej nie inwestować od razu dużej sumy pieniędzy. Najpierw trzeba się bowiem co nieco nauczyć. Warto pamiętać o dywersyfikacji ryzyka i dobieraniu do portfela inwestycyjnego różnego rodzaju spółek.

One Comment

  1. Mr WordPress Czerwiec 18, 2010 Reply

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *