Na czym polega giełda ?

Niegdyś giełda definiowana była jako spotkania handlowe, które odbywają się codziennie. Dzisiaj definicja ta jest już nieco nieaktualna, gdyż jest nie do końca trafna ze względu na zmieniający się charakter giełd. Obecnie transakcje często w stu procent odbywają się przez internet, nie są już więc potrzebne żadne spotkania.

Rodzaje giełd

Warto mieć na uwadze, że giełda to nie do końca jednorodne pojęcie. Tak naprawdę jest wiele giełd, a różnią się one przede wszystkim przedmiotem handlu. Na giełdach handluje się między innymi towarami oraz usługami. Najpopularniejsza jednak jest zdecydowanie giełda papierów wartościowych.

Jak ustalana jest cena?

Ażeby można było dokonać jakiejkolwiek transakcji, przedmiot handlu musi zostać wyceniony. Jeśli chodzi o giełdy, cena ustalana jest na podstawie popytu i podaży. Są to zdecydowanie najważniejsze i prawdopodobnie najpopularniejsze pojęcia ekonomiczne, które są podstawą każdego rodzaju handlu.
Najprościej rzecz ujmując, popyt określa jak duże jest zapotrzebowanie czy to na przykład na dany towar, czy też na usługę. Podaż natomiast to niejako określenie jak duża jest dostępność w sprzedaży danego przedmiotu handlu. Innymi słowy, im więcej osób chętnych na kupno, a mniej na sprzedaż, tym wyższa cena na giełdzie.

W przypadku giełd, które rzeczywiście polegają na regularnych spotkaniach handlarzy kurs zwykle ustalany jest jedynie raz dziennie. Jednakże, jeśli chodzi o pozostałe giełdy, jak na przykład giełda papierów wartościowych, kursy zmieniają się nieustannie. Jeśli chodzi o giełdę papierów wartościowych, kursy akcji zmieniają się bez przerwy w trakcie trwania sesji giełdowej, na podstawie dokonywanych transakcji.

Transakcje rzeczywiste i nierzeczywiste

Na wielu giełdach można nabyć wiele różnych cennych towarów i usług. Są to giełdy, na których dokonuje się transakcji rzeczywistych. Polegają one na tym, że za określoną cenę otrzymujemy konkretny wartościowy towar, czy tez usługę. Często jednak na giełdach dochodzi do tak zwanych transakcji nierzeczywistych. Polegają one na nabyciu swego rodzaju kontraktu, a nie rzeczywistej wartości towaru czy usługi. Kontrakt taki można zachować i sprzedać po wyższej cenie, jeśli wartość danego towaru, na który kontrakt został wystawiony wzrośnie.

Jak grać na giełdzie?

Jak już wspomniano, na giełdach można nabyć praktyczne i przydatne towary, jednak mają tam miejsce również transakcje nierzeczywiste, których handlarze dokonują w celach zarobkowych. Są to tak zwane spekulacje, które polegają na tym, że kupuje się na przykład dane akcje z tego względu, iż istnieją przesłanki, aby sądzić, że ich wartość w najbliższym czasie znacząco wzrośnie. Grę na giełdzie papierów wartościowych rozpocząć może każdy. Tym niemniej, aby miała ona sens i przynosiła zysk trzeba posiadać pewną wiedzę ekonomiczną. Trzeba znać przynajmniej jakieś podstawy ekonomii, aby podejmować racjonalne decyzje.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, samo kupno akcji jest niezwykle proste. Wystarczy założyć konto maklerskie, dzięki któremu można kupić dowolne akcje notowane na giełdzie wciągu dosłownie kilku minut. Tak samo szybko i sprawnie przebiega sprzedaż akcji. Większość kont maklerskich umożliwia śledzenie na bieżąco kursów akcji. Dzięki temu, gracze giełdowi nie tylko wiedzą ile w danym momencie kosztują interesujące ich akcje, ale również wiedzą ile kosztowały w przeszłości i jak zmieniała się ich cena. To natomiast pozwala im na przewidywanie dalszych ruchów cen i podejmowanie decyzji odnośnie kupna i sprzedaży.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *