Podstawy gry na giełdzie

Gra na giełdzie kojarzy się nam przede wszystkim z osobami ubranymi w garnitury, znającymi się na biznesie i inwestowaniu, którzy walczą zażarcie o kolejne akcje czy udziały. Tymczasem korzystać z niej może każdy, trzeba mieć tylko podstawową wiedzę na ten temat i dobrego nosa.

Po pierwsze dobra decyzja

Prawda jest taka, że odkąd pojawił się internet giełda stoi otworem przed wieloma osobami i właściwie każdy może spróbować na niej grać. Trzeba tylko się zdecydować. A jak zacząć grać na giełdzie? W pierwszych swoich krokach należy założyć w banku konto osobiste z usługa maklerską, a jeszcze moment wcześniej sprawdzić oferty różnych placówek w tej kwestii. Zanim poczujemy się jak rekin finansjery powinniśmy jednak nabyć nieco wiedzy na ten temat, więc przeczytajmy jakąś książkę na ten temat lub zapoznajmy się z innymi źródłami wiedzy, może ktoś z rodziny lub znajomych też zajmuje się tą dziedziną?

Rozeznaj się w rynku

Kiedy mamy już aktywne konto warto zapoznać się z akcjami, jakie aktualnie dostępne są na rynku. Zwróćmy uwagę na notowania tych spółek giełdowych, które w ostatnim czasie nie przyniosły strat. Najlepsze dla nas, przynajmniej na początek, będą akcje które nie mają zbyt wysokich cen. W ten sposób wyselekcjonujemy spółki, które najbardziej nas interesują i mogą nam korzyści.

Pamiętajmy, że transakcji dokonywać możemy w trakcie trwania sesji, czyli od 9.30 do 16.30.

Jak kupić po raz pierwszy?

Gdy jesteśmy już pewni, które spółki nas interesują możemy przystąpić do pierwszego w naszym życiu zakupu akcji. Jak to zrobić? Należy posługiwać się swoim kontem maklerskim, gdzie najczęściej mamy taką opcję jak „zakup akcji”. Wystarczy podzielić kwotę, którą mamy zamiar zainwestować przez kurs, po którym zamierzamy kupić wymarzone akcje. Dzięki temu dowiemy się na ile możemy sobie pozwolić. Kiedy już będziemy wiedzieli, co chcemy nabyć, należy w odpowiednich miejscach wpisać to w formularzu. Zakup zwykle potwierdza się swoim hasłem.

Sprzedaj w dobrym czasie

Zakupione w ten sposób akcje trzeba będzie kiedyś sprzedać, ale to jest już wyłącznie nasza decyzja kiedy to uczynimy. Oczywiście sytuację trzeba cały czas obserwować i analizować, ponieważ ten rynek jest bardzo zmienny i nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Kiedy zdecydujemy się na sprzedać to z menu swojego konta należy wybrać odpowiednią do tego opcję, oznaczyć spółkę, której akcje chcemy sprzedać, zwykle w całości. Sami musimy wyznaczyć kurs, po jakim chcemy je sprzedać, całą operację trzeba oczywiście potwierdzić swoim hasłem. Nie od razu jednak możemy cieszyć się z zarobku, ponieważ musi się znaleźć ktoś, kto będzie chciał nabyć to, co my sprzedajemy.

Wszystko to wydaje się dosyć łatwe i rzeczywiście nie wymaga od nas specjalnych umiejętności, a jedynie wprawy i doświadczenia. Zanim jednak giełda stanie się naszym drugim domem koniecznie zapoznajmy się z tym, jak ona działa, abyśmy nie błądzili po niej po omacku.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *