Jedną z niekonwencjonalnych metod leczenia różnych schorzeń, w tym także psychicznych jest muzykoterapia. Terapia muzyką odznacza się dużą skutecznością ale w Polsce jest wciąż mała znana i rozpowszechniona.
Siła muzyki potrafi wiele zdziałać dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Korzenie muzykoterapii sięgają już Starożytności. Chociaż wtedy nikt jej tak nie nazywał, uzdrawiająca siła muzyki była dla wszystkich wręcz oczywista. Fenomen tej terapii polega na wykorzystaniu wpływu muzyki na organizm ludzki a zwłaszcza na psychikę. Muzyka potrafi redukować stres, pobudza do tłumienia złych emocji, ćwiczy pamięć i koncentracje a od niedawna wykorzystywana jest jako „środek znieczulający” w chirurgii czy w stomatologii. Coraz częściej muzyka serwowana jest kobietom w trakcie porodu jeśli wyrażą takie życzenie. Działanie muzyki na człowieka polega na pobudzaniu pewnych obszarów mózgu. Nie każdy dźwięk działa jednak tak samo. Osoby nerwowej nie uspokoją ostre dźwięki gitary a zamknięty w sobie człowiek nie zareaguje na spokojne tony fletu. Dobór muzyki musi być w pełni przemyślany. Dlatego też osoba zajmująca się muzykoterapią musi posiadać bardzo staranne wykształcenie. Muzyką można choremu pomóc ale i zaszkodzić.
Czy muzyka już umarła?
Głównym celem muzykoterapii jest pozytywny wpływ na człowieka, który poprawi jego funkcjonowanie jako jednostki. Osoba na co dzień zmagająca się ze stresem potrzebuje dźwięków relaksujących, takich które usuną negatywne emocje. Inaczej wygląda terapia dzieci z autyzmem. Tutaj dźwięki muszą silnie pobudzać do wyrażania ekspresji emocji. Zdarzają się przypadki kiedy muzyka wnika w przeszłość człowieka. Dobry terapeuta jest w stanie dzięki odpowiednim improwizacjom muzycznym nakłonić pacjenta do nieświadomego przekazania ważnych informacji o swojej przeszłości. Czasami to właśnie wydarzenia sprzed wielu lat blokują psychikę.
Muzykoterapia wykorzystywana jest również w zakładach karnych. Zadziwiające jest jak zdemoralizowani osadzeni reagują na specjalne dobrane dźwięki. Można śmiało powiedzieć, że terapia pomaga w resocjalizacji.
W zasadzie każde leczenie, które wspomagane jest muzyką można nazwać muzykoterapią. Szczególnie wskazana jest w nerwicach, w stanach lękowych. Zawsze działa kojąco na układ nerwowy a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków paniki. Pomaga również dotrzeć do osób, z którymi kontakt jest utrudniony. Muzyka bardzo często dla niektórych jest jedynym sposobem na wyrażenie swoich emocji i ucuć.