Obecność na scenie jest istotną częścią bycia dobrym muzykiem. W przeciwieństwie do nagrań, gdzie publiczność tylko Cię słyszy, podczas występu na żywo będziesz oceniany zarówno przez uszy, jak i oczy. Naturalna i płynna gra sceniczna doda energii Twojemu występowi i sprawi, że Twoi fani nie będą mogli doczekać się kontynuacji Twojej muzyki po koncercie. Dobra gra sceniczna przekłada się na występ, dobry występ oznacza dobrą sprzedaż, a dobra sprzedaż oznacza więcej okazji do dobrych występów. To pętla, której pragnie każdy artysta, a umiejętność wyrażania siebie na scenie odgrywa w tym dużą rolę. Zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci rozwinąć i/lub poprawić swoją prezencję sceniczną, abyś mógł wznieść się na wyższy poziom.
Pracuj nad WŁASNYM wizerunkiem
Możesz odczuwać pokusę, by ubierać się, mówić, grać lub zachowywać się tak, jak Twoi wpływowi lub ulubieni artyści i powinieneś to robić. Nie zapominaj jednak o tym, by w tę „personę” wpleść to, kim jesteś, aby nie skończyć jako tania imitacja.
Szczerze mówiąc, zrozumienie siebie jako artysty nie jest podróżą z dnia na dzień i wymaga analizy samego siebie. Może to nastąpić na długo przed pierwszym występem, a może być momentem w połowie początkowych zmagań.
W każdym przypadku ważne jest, aby odkryć, kim się jest i jak chce się to wyrazić poprzez język ciała, postawę i strój – podkreślają redaktorzy strony prexpert.pl, którzy są fachowcami w dziedzinie wizerunku.
Nie ma sensu mówić, jaki jest „najlepszy sposób” mówienia, śpiewania czy występów na scenie. Od Prince’a, przez awangardowego Sufyana Stevensa, RATM, po Taylor Swift, historia muzyki pokazała nam, że jest miejsce na każdy odcień ludzkiej osobowości – o ile jest on autentyczny.
Nagrywaj i oceniaj swoje występy
Poproś kogoś, aby nagrał Twoje występy i obejrzeli je razem z Twoim zespołem. Zbierzcie się razem jak drużyna sportowa i otwarcie dyskutujcie i oceniajcie występy. Nie zapominaj jednak o różnicy między krytyką a konstruktywną krytyką! Przydatne pytania do przeanalizowania po występie:
- Czy perkusista wygląda sztywno?
- Czy basista próbuje schować się za szafką, unikając światła reflektorów?
- Czy gitarzysta jest zbyt zajęty patrzeniem w dół na struny?
- Czy nie ma niezręcznych momentów ciszy, kiedy zespół ustawia lub stroi instrumenty?
Kiedy przeglądasz nagranie, masz możliwość spojrzenia na nie z perspektywy czasu. Przyjrzyj się, czego brakowało w poprzednim występie i spróbuj to wyeliminować w następnym. Stopniowo dojdziesz do punktu, w którym zmiany będą się sumować i dojdziecie do momentu, w którym po prostu będziecie oglądać nagrania i cieszyć się nimi.
Wyeliminuj brak organizacji i niezręczne sytuacje
Cisza między utworami lub dyskusje o tym, jakie utwory zagrać w następnej kolejności, pachną „amatorszczyzną” i odstraszają publiczność.
Możesz znacznie poprawić wrażenia publiczności, jeśli będziecie mieli dobrze zaplanowany występ. Jak to osiągnąć? Przed koncertem ustal jasną setlistę i upewnij się, że wszyscy członkowie zespołu zgadzają się z planem. Przygotuj listę utworów, które będziecie grać w ustalonej kolejności.